RodioLon | EastLabs

599 Kč / ks
Vyprodáno
Velikost
Zvolená varianta není k dispozici. Reset vybraných parametrů.
Možnosti doručení
Vysoce kvalitní extrakt z Rhodiola rosea pro maximální výkon.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Adaptogeny byly v minulosti přísně střeženým tajemstvím, které stálo v pozadí špičkové výkonnosti nejlepších sportovců bývalého Sovětského bloku. RodioLon je tabletizovaný, vysoce kvalitní extrakt připravený z rostliny s adaptogenním účinkem, která je ve světě známá jako Rhodiola rosea (rozchodnice růžová). Spektrum pozitivních účinků tohoto tabletizovaného extraktu je tak široký, že jeho aplikace je nedílnou součástí přípravy každého seriózně uvažujícího sportovce z většiny sportovních odvětví. Významné místo má také v dietním režimu jako produkt výrazně snižující negativní působení nízkokalorické diety na organismus.

Historie vzniku adaptogenních doplňků výživy:

Cílem opakovaných vědeckých výzkumů a prací realizovaných ve více výzkumných centrech bývalého Sovětského svazu (např. v Petrohradu - bývalý Leningrad, v Moskvě, v Taškentu - hlavní město Uzbekistánu, který byl v minulosti součástí Sovětského svazu) bylo izolovat z přírodních zdrojů látky, které by v lidském organismu pozitivně ovlivňovaly zadržování dusíku, syntézu a obnovu tělesných bílkovin, eliminovaly katabolické procesy, podporovaly a prodlužovaly pracovní výkon, snižovaly únavu, urychlovaly regeneraci a napomáhaly organismu snáze zvládnout náročné klimatické podmínky.

Navzdory často opakovaným tvrzením, že tyto látky měly být primárně využívány jako podpůrné prostředky při medicínsky zdůvodněných případech (např. při kachexii - rozsáhlý tělesný úpadek doprovázený výrazným poklesem hmotnosti těla, slabostí a nechutenstvím, obvykle jako následek závažných infekcí, onemocnění, nedostatku potravy nebo útrap; dále při astenii - celkové oslabení organismu doprovázené sníženou výkonností, astenici mají extrémně štíhlou, útlou postavu; v geriatrii; při oslabení organismu vlivem dlouhodobého onemocnění; po horečnatých stavech, při omezeném příjmu potravy aj.), je skutečnost jiná - měly se využívat v první řadě pro zvýšení bojeschopnosti a odolnosti armády. Až sekundárně, při odhalení jejich reálných účinků na lidský organismus, se zvažovalo jejich využití i v medicíně a ve sportu. Výsledkem takto orientovaného výzkumu je skupina přírodních látek, označovaných jako rostlinné adaptogeny.

Rostlinné adaptogeny:

Rostlinné adaptogeny jsou pouze jednou podskupinou z velké skupiny látek, které se v odborné literatuře označují jako adaptogeny. Podle Brechmana a Dardymova do této skupiny patří pouze ty látky, které splňují následující podmínky:

  • pro organismus jsou neškodné a i při dlouhodobé aplikaci a extrémně vysokém dávkování způsobují pouze minimální poruchy jeho fyziologických funkcí (ojedinělým projevem „předávkování“ látkami ze skupiny adaptogenů je mírný nárůst krevního tlaku, resp. v případě aplikace v pozdních odpoledních hodinách problémy s usínáním)
  • jejich působení na organismus je nespecifické, tzn. že zvyšují jeho odolnost vůči širokému spektru faktorů vyvolaných vnějším prostředím, fyzickou nebo psychickou zátěží (sportovci často nedůvěřují suplementům se širokou škálou účinků, ale reálným faktem je, že účinky většiny adaptogenů jsou univerzálně použitelné a z jejich aplikace mohou profitovat téměř všechny sporty)
  • mohou spolupůsobit při normalizaci různých patologických stavů bez ohledu na to, co je způsobilo a jejich pozitivní účinky se projevují i ​​při nízkém dávkování

O aplikaci rostlinných adaptogenů:

Výsledky mnoha pokusů se shodují v tom, že z hlediska biologické účinnosti a dostupnosti účinných látek jsou nejvhodnější tekuté extrakty (v případě požadavku na zvýšení anabolické účinnosti je výhodné obohacení o ekdysteron). Dostupnost a následně efektivita obsahových látek se podstatně zvýší, jsou-li tekuté extrakty aplikovány ve formě sprejů na sliznici ústní dutiny (jednoduchých stříknutím do úst nebo pod jazyk).

Využívání doplňků ve formě tablet, kapslí nebo kombinovaných tekutých extraktů je přínosem v případě, je-li cílem zvýraznění některého specifického účinku (např. zvýšené podpory proteosyntézy dosáhnete pravidelnou, kombinovanou aplikací rostlinných adaptogenů v tekuté a tabletové formě ve 2 - 3denních dávkách po bílkovinovém jídle, zvýšeného stimulačního účinku dosáhnete jednorázovým podáním 50 - 200 % maximální denní dávky přibližně 60 minut před tréninkem nebo před soutěžním výkonem apod.).

Praktické poznatky získané ruskými sportovci ze silových, silově-vytrvalostních a vytrvalostních sportovních disciplín ukázaly, že efektivnost rostlinných adaptogenů zvyšuje cyklování v příjmu a forma zátěže - čím těžší je tréninková zátěž, tím lepší výsledky jsou zaznamenány při aplikaci adaptogenů (pokud sportovec netrénuje, nemá smysl, aby ve své přípravě rostlinné adaptogeny využíval).

Ve sportovní praxi se vše realizuje ve zmíněných cyklech a podobně je to i při aplikaci rostlinných adaptogenů - nejvhodnější se ukázala každodenní aplikace suplementárních doplňků výživy s obsahem rostlinných adaptogenů ve dvou až třech po sobě jdoucích cyklech (každý cyklus by měl trvat maximálně 14 - 28 dní), mezi které je vhodné zařadit 7 - 21denní přestávky v aplikaci těchto doplňků.

Pro sportovce z vytrvalostních sportovních disciplín je výhodné využívat spodní hranici, pro ostatní sportovce horní hranici doporučeného jednorázového dávkování. V případě, že výrobce zná přesné složení, resp. obsah účinných látek, efektivnější je dávkování přepočtené na hmotnost sportovce. Pravidelné překračování doporučeného dávkování o více než 50 % většinou nepřináší zvýšenou efektivitu suplementárního doplňku, jen zbytečně zvyšuje množství financí vynaložených na rostlinné adaptogeny (i když je pravdou, že jejich cena v porovnání s některými komerčně produkovanými suplementárními doplňky výživy pro sportovce je výrazně nižší).

Jak působí rostlinné adaptogeny:

Stresová reakce představuje univerzální mechanismus, který pomáhá živočišnému organismu chránit se před nepříznivými vlivy různého původu. Podle teorie o stresu a adaptaci (vypracoval ji H. Selleye) při stresové zátěži kůra nadledvin produkuje zvýšené množství stresových hormonů (glukokortikoidů) schopných mobilizovat vnitřní rezervy organismu s cílem získat energii potřebnou ke zvládnutí stresu. Role glukokortikoidů je při stresu nezastupitelná, ale pokud je jejich hladina extrémně a hlavně dlouhodobě zvýšená, nepomáhají, ale škodí - katabolicky působí na svalové bílkoviny, oslabují organismus, imunitu, snižují výkonnost.

Těžký a intenzivní trénink (zvlášť silový, jaký se pravidelně realizuje v kulturistice, vzpírání, powerliftingu, armwrestlingu atd.) podstatně zvyšuje hladiny glukokortikoidů nejen během tréninku, ale také ve fázi odpočinku. Hladiny zůstávají vysoké i po dlouhodobé fyzické zátěži, což znamená, že v této době mohou glukokortikoidy uplatnit své katabolické účinky a způsobit destrukci svalových bílkovin.

Pozorování realizovaná na pacientech, kteří mají trvale zvýšenou produkci glukokortikoidů (např. při Cushingově syndromu), ukázala, že tato svá katabolická působení uplatňují zejména na svalstvu ramen, paží, prsou a zad. Je zajímavé, že při experimentálním podávání kombinovaných extraktů připravených z adaptogenních rostlin sportovcům s posilovacím tréninkem převážná část z nich zaznamenala pozitivní účinky v podobě nárůstu svalové hmoty a síly (resp. v udržení si jejího objemu a výkonnosti i během diety s nízkým příjmem sacharidů a vysokým příjmem bílkovin) právě na svalstvu horní části těla. Tento překvapující účinek byl zvláště zvýrazněn i u nesportujících žen, kterým se po aplikaci rostlinných adaptogenů (a ve spojení s lehkým posilovacím tréninkem) viditelně změnil objem prsou a zvýšila se jejich pevnost.

O účincích rostlinných adaptogenů:

Dosud jsme zmínili schopnost rostlinných adaptogenů zvyšovat odolnost organismu jejich zásahem do stresové reakce, výzkum prokázal, že z některých rostlin lze získat extrakty, které mají kromě známých účinků (využívaných často i nesportující populací v tradiční lidové medicíně, např. stimulace imunity, látkové výměny, zlepšení kondice, zpomalování degenerativních změn v organismu, stimulace sexuální výkonnosti apod.) zvýrazněny i další účinky - anabolické a antikatabolické, detoxikační, hepatoprotektivní účinky atp.

A právě specifické účinky jsou využívány sportovci ke zvýšení výkonu při aplikaci jednorázové (tzv. stimulační efekt) i dlouhodobé (tzv. tonický efekt). Podrobná analýza účinných látek nacházejících se v adaptogenních rostlinách ukázala, že tyto jsou pro každou rostlinu specifické. Mnohé z nich mají na první pohled stejné účinky, ale praxe ukázala, že někdy je výhodné využívat kombinaci extraktů získaných z různých zdrojů a tak dosáhnout zvýraznění požadovaného účinku.

Rhodiola rosea - hlavní účinná látka výrobku RodioLon:

Rostlina Rhodiola rosea je nejvíce rozšířená v horách jižní Sibiře, na Dálném východě, na Uralu, ale můžeme ji nalézt i v Mongolsku, Číně a v některých zemích střední a západní Evropy. Podrobné zkoumání jejích obsahových látek přineslo pozoruhodné zjištění – přestože hlavními účinnými látkami jsou tzv. p-tyrosol a glykosid rhodiolosid, adaptogenní působení rostliny Rhodiola rosea výrazně zvyšují i ​​další látky, které se zde nacházejí pouze v minimálním množství - např. skupina flavonoidů (rhodalin, rhodionin, rhodiolgin, rhodiosin, rosin), sterinů (b-sitosterol, daukosterin), cinnamylalkoholy i monoterpeny.

Při aplikaci extraktu z Rhodioly rosea v období vysokého tréninkového zatížení (triatlon, biatlon, plavání, vzpírání, běh na 200 a 400 m, cyklistika) byly zaznamenány tyto metabolické a stimulační účinky:

  • výrazná antikatabolická a mírná anabolická aktivita, tuk spalující účinky (Adamchuk, 1969; Saratikov a Krasnov, 1987; Seifulla, 1999)
  • stimulace syntézy ATP, prodloužení maximálního výkonu, zvýšení rychlosti a zlepšení koordinace pohybů (Dambuevová, 1968; Saľnik, 1970), oddálení projevů únavy, zkrácení regenerační fáze (Krestovnikov, 1951; Vinogradov, 1966; Borilkevič, 1982)

Metabolické účinky Rhodioly rosea byly výrazné zejména při aplikaci v rozmezí 2 - 20 týdnů, stimulační účinky při krátkodobém použití. Kromě toho, některé výzkumné práce realizované na nesportující populaci zaznamenaly významné hepatoprotektivní působení, pozitivní ovlivnění detoxikačních funkcí jater a pozitivní vliv na činnost nervové soustavy (včetně pozitivního vlivu na paměť).

Doporučené dávkování:

  • doporučení výrobce: základní dávkování je 1 tableta na 15 - 25 kg tělesné hmotnosti, začínejte na nejnižším dávkování (v případě pozitivního efektu dávkování nezvyšujte), v případě potřeby dávkování postupně zvyšujte, až dosáhnete maximální denní dávky v závislosti na Vaší hmotnosti, denní dávku si rozdělte do dvou dílčích dávek, dílčí dávky aplikujte ráno po snídani a přibližně 60 minut před tréninkem, pro silný stimulační účinek není vhodné užívat tento přípravek po 16. hodině
  • doporučení na českém obalu: užívejte 1 tabletu denně před tréninkem

Tabulka nutričních hodnot:

1 tbl
standardizovaný extrakt z Rhodiola rosea100 mg

Složení:

  • standardizovaný extrakt z Rhodiola rosea, mikrokrystalická celulóza, kukuřičný škrob, sodná sůl kroskarmelózy, stearan hořečnatý

Upozornění:

Nevhodné pro děti, těhotné a kojící ženy. Nepřekračujte doporučenou denní dávku. Není náhradou pestré stravy. Ukládejte mimo dosah dětí.

Doplňkové parametry

Kategorie: Zdraví a vitalita
Typ: přírodní výtažky
Dodavatel: Ronnie

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat hodnocení. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz